Dekoratorstwo uwielbia szkło. Trwa to od lat i przybiera na sile za sprawą nowoczesnych technik obróbki szkła, jego zdobienia i możliwości wykonania nadruków. Szklane elementy przybierają dziś imponującą postać, warto się temu przyjrzeć, by znaleźć inspiracje do własnych wnętrz.
Moda na szkło
Szkło jest nieorganicznym materiałem o właściwościach amorficznych, znanym ludzkości od pięciu tysięcy lat. Szklane szyby natomiast zaczęto we Francji wytwarzać dopiero w XIV wieku. Były to wyroby luksusowe. Potrzebnych było aż pięć stuleci, w USA zaczęto je wytwarzać przemysłowo.
Od tego czasu techniki pozyskiwania różnych odmian szkła udoskonalano na potrzeby masowego stosowania. Dziś trudno sobie wyobrazić przestrzenie bez szklanych elementów.
Przypomnijmy tylko, że na co dzień mamy do czynienia ze szkłem o walorach użytkowych:
- ceramicznym w kuchenkach gazowych,
- refleksyjnym na elewacjach budynków,
- klejonym i hartowanym w budownictwie i w szybach samochodowych,
oraz ze szkłem dekoracyjnym:
- barwionym w masie,
- nieprzeźroczystym, czyli marbitem,
- płaskim walcowanym (wzorzystym).
Za co dekoratorzy wnętrz kochają szklane panele?
Biorąc pod uwagę różnorodność powszechnie dziś dostępnego szkła, wykorzystuje się je w różnych celach – i funkcjonalnych, i estetycznych. Nie mówimy tu o bibelotach, szklanych figurkach czy misach, ale o elementach, które w istotny sposób decydują o aranżacji całego pomieszczenia.
Cenione są one ze względu na:
- możliwość łączenia z innymi rodzajami szkła szkłem, z metalem, drewnem, plastikiem,
- dostępność dużych gabarytowo powierzchni szklanych,
- możliwość wycinania różnych kształtów,
- łatwość wykonania różnorodnych, różnobarwnych nadruków na szklanych panelach.
W zależności od przeznaczenia, wykorzystywane są najpowszechniej trzy rodzaje szkła:
- Float – charakteryzuje się idealną gładkością i przejrzystością. Ze względu na swój skład chemiczny ma lekko zielone, które można zauważyć na krawędziach grubszych powierzchni;
- Lacobel – to szkło float pokryte z jednej strony lakierem w wielu wariantach kolorystycznych. Jest nieprzeźroczyste;
- Optwhite – odznacza się pełną przeźroczystością i brakiem zabarwienia. Pozwala na wykorzystanie naturalnego oświetlenia.
Szkło dostępne jest w różnych grubościach, jednak do wykonania paneli dekoracyjnych poleca się grubość 4 mm.
Szklane panele a charakter przestrzeni
Grafika umieszczona w strategicznych punktach pomieszczenia staje się świetnym elementem dekoratorskim. Tradycyjnie nośnikiem grafik były obrazy, plakaty, fototapety, nadruki typu canvas, ostatnio staje się nimi szkło.
Po pierwsze ze względów technicznych – wykonanie grafiki o żywych kolorach na szklanym panelu w technologii bezpośredniego druku UV jest dziś proste i powszechnie praktykowane. Po drugie – szkło łatwo utrzymać w czystości, a jego codzienna pielęgnacja nie ma wpływu na estetykę wykonanego na nim nadruku. Po trzecie – wykonane ze szkła elementy wprowadzają do pomieszczenia wrażenie lekkości. Po czwarte – nadruk daje w zasadzie nieograniczone możliwości personalizacji.
Oto, jakie grafiki wybierają nasi Klienci:
- krajobrazowe motywy natury,
- motywy wodne,
- zwierzęta i motywy zwierzęce,
- zbliżenia kwiatów,
- motywy architektoniczne,
- panoramy miast,
- postaci popkulturowe,
- napisy,
- abstrakcje,
- desenie,
- arabeski,
- fotografie rodzinne.
I wiele innych. Grafikę można wybrać z bazy zdjęć, którą dysponujemy, lub dostarczyć nam własne projekty.
Zobaczmy teraz, gdzie i jakie grafiki na szkle są umieszczane.
Sypialnia we szkle
Tradycyjnie w sypialniach znajdują się funkcjonalne szafy garderobiane. Subtelności nadają im szklane drzwi przesuwne. Nie muszą być jednolite. Przeciwnie – wykonanie na nich grafik sprawi, że sypialnia stanie się przestrzenią maksymalnie dopasowaną do osobowości jej użytkowników. Sprawdzą się tu motywy kwiatowe i osobiste – zdjęcia, kadry z ulubionych filmów.
Szklane ściany w salonie
Pokoje dzienne, zwane też salonami, są reprezentatywnymi miejscami w domowej przestrzeni. To tam przyjmujemy gości i spędzamy sporą część dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urozmaicić te cztery ściany wstawkami z grafikami na szkle. Mogą to być obrazy lub fragmenty ścian – przy telewizorze, nad kominkiem – czy narożniki za kanapą. Pamiętajmy, że szkło otwiera przestrzeń, uszlachetnia, dodaje wdzięku. Dodatkowe walory zyskuje, kiedy rozstaje podświetlone.
Inspiracje do łazienek
Wydaje się, że łazienki są najbardziej typowymi miejscami, w których umieszczamy szklane panele. Możemy to jednak zrobić w nietypowy sposób – wyobraźmy sobie tylko kabiny prysznicowe z nadrukowanymi motywami wodnymi. Możemy mieć we własnej łazience wodospad lub lagunę do złudzenia przypominającą te naturalne, albo las tropikalny. Od teraz to my decydujemy o klimacie, który panować będzie w naszej łazience.
Grafiki na szkle w kuchniach
Kuchnia to chyba najbardziej użytkowe z domowych pomieszczeń, dlatego warto wprowadzić do niego lekkość. Przysporzą jej z pewnością szklane panele o różnych rozmiarach, które w doskonały sposób zastępują tradycyjne glazury układane pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami, blaty mebli i wysp, a także fronty szafek.
Gładka, błyszcząca szklana powierzchnia sprawi, że mała kuchnia wydawać się będzie większa, a w kuchniach dużych wprowadzi powiew świeżości.
Firmowe i domowe grafiki na szkle
Niestandardowe elementy wykonane ze szkła umieszczać możemy nie tylko w domach, ale także w przestrzeniach biurowych. Grafikę możemy umieścić na szklanych:
- drzwiach tradycyjnych i przesuwnych,
- ścinakach działowych,
- balustradach,
- podłogach.
Możliwości nadruku są nieograniczone. Nasi Klienci wybierają szkło oraz projekt. Nasza ekipa dokonuje stosownych pomiarów i drukujemy grafiki na szkle w atrakcyjnych terminach. To sprawia, że z naszych usług chętnie korzystają i prywatni klienci, i zawodowi dekoratorzy.
Szklana twarz nowoczesności
Szkło jest traktowane jako synonim nowoczesności. Dzięki Idea Print jej spersonalizowana odmiana jest w zasięgu ręki Białostoczan. Zobacz naszą ofertę grafiki na szkle. Czy już wybrałeś coś dla siebie?